image1075

Muzeum biograficzne Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku, twórcy obrazów historycznych i batalistycznych znajduje się w kamienicy w sercu krakowskiej starówki. Właśnie tu urodził się, mieszkał, tworzył i zmarł wielki polski artysta.

Jan Matejko (1838-1893) był najsłynniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa historycznego, autorem wielkich płócien, ukazujących przejmujący temat przeszłości ojczyzny. Jego dzieła przesycone głębokim patriotyzmem dokumentują najważniejsze momenty w dziejach narodu polskiego ( „Bitwa pod Grunwaldem”, „Stańczyk”, „Rejtan”, „Hołd pruski”, „Konstytucja 3 maja”).
Uczniami artysty byli m.in. Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański.
image1076

W Domu Jana Matejki znajdują się pamiątki po malarzu oraz kolekcja, którą gromadził przez całe życie – bogate zbiory rzemiosła artystycznego, tkanin i militariów, judaica, wyroby złotnicze, a nawet narzędzia tortur. Większość z tych przedmiotów służyła mu za rekwizyty malarskie. W muzeum można również obejrzeć portrety rodziny i przyjaciół artysty, karykatury, szkice do wielkich płócien.