image51

PIECKY – Żółty szlak wprowadza do wapiennego wąwozu w północno – zachodniej części terenu. Widokowe przejście wzdłuż potoku, który ma swoje źródła w zachodnich zboczach wzgórza Glacu, uchodzi do potoku Veľka Biela voda.
Kilka wodospadów, takich jak: Veľký vodopád, Kaskády, Terasový vodopád nadają tylko szczególnego klimatu temu miejscu. Zimą zamarznięte stają się atrakcją wspinaczkową – lodospady – na których można spróbować swoich sił.
image52

Temperatura poniżej 10 stopni nie zniechęca do spaceru. Cisza otaczającego zimowego lasu i szum potoku to jedyne odgłosy, jakie można usłyszeć. Idealne miejsce do oderwania się od wszystkiego i spędzenia trochę czasu na linie.
Kaskady wodne, ośnieżone drzewa, “wylewający się” lód ze szczelin skalnych to atrakcje towarzyszące wspinaczom w czasie przejścia przez dolinę. Zapowiada się wspaniały wspaniały dzień na wspinaczkę.
image53

Sucha Bela – Kilka lat temu, latem byłem w Słowackim Raju, który już wtedy potrafił mnie zachwycić. To rejon turystyczny w Karpatach Zachodnich, który przyciąga co roku tysiące turystów. Park Narodowy o powierzchni przekraczającej 140 km2. Obszar chroniony od 1964 roku, a od 1988 uznany jest za Park Narodowy Słovensky Raj.

 

Liczne jaskinie krasowe, których najbardziej jest znana Dobrzyńska Lodowa, kaniony, takie jak: Velky i Maly Sokol, Kysel, Sucha Bela, rozpadliny i wodospady – Velky czy Zavojovy. Rzadka roślinność alpejska gdzie występują m.in. szarotki. Większą część terenu porastają lasy iglaste, ale można napotkać również buki, jawory, ale dominują jodły i świerki. W dolinie Przełom Hornadu wyjątkowo występuje cis zwyczajny.
image54

 

 

W niższych partiach chłodnych i wilgotnych wąwozów i kanionów można napotkać kwiaty z gatunków wysokogórskich. Gatunki ciepłolubne położone są na wyższych obszarach, gdzie możemy podziwiać ponad tysiąc gatunków roślin, trzysta gatunków grzybów, ponadto mchy i porosty.

image55

 

Na terenie Parku żyje około 400 rodzajów owadów, 40 odmian ssaków i ponad 100 gatunków ptaków, takich jak orzeł przedni, wydra rzeczna czy kozica tatrzańska, która również jest mieszkańcem tego Parku. W jaskiniach daje się zauważyć wiele gatunków nietoperzy. W potokach można spotkać pstrąga potokowego i lipienia zwyczajnego.
image56

 

Wąwóz Sucha Bela to bardzo urokliwe miejsce. Charakteryzuje się różnorodnością form tworów skalnych pochodzenia erozyjnego. Efektowne wodospady i progi skalne, szlak turystyczny przeciska się przez okno i szczeliny skalne. Dnem wąwozu płynie potok, który bierze swój początek po północnej stronie płaskowyżu Glac i uchodzi do potoku Veľka Biela voda. Spacer po dolinie to zaledwie 2 godziny gdzie po drodze znajdują się kaskady wodne, wąskie kaniony i wiele bocznych wodospadów.