Śluza Dwory

W skład drogi wodnej wchodzi 6 stopni piętrzących: Dwory, Smolice, Łączany, Kościuszko, Dąbie i Przewóz. Łącznie tworzą one Kaskadę Górnej Wisły, dzięki której na odcinku od ujścia Przemszy do stopnia wodnego Przewóz (we wschodniej części Krakowa) rzeka posiada warunki żeglugowe umożliwiające przemieszczanie się jednostek pływających o ładowności 1000 ton. Na tym odcinku droga wodna ma długość ok. 72 km (z uwzględnieniem skrótów wynikających z odcięcia Wisły i przebiegu trasy żeglugowej kanałami: Łączany i śluzy Dwory).
Budowa drogi wodnej trwała od 1949 do 2002 r. Została rozpoczęta wraz z budową w jej pobliżu 4 dużych elektrowni węglowych (Skawina, Łęg, Nowa Huta, Połaniec) celem umożliwienia transportu do nich węgla z kopalń w okolicach Oświęcimia. Cel ten nie został jednak w pełni osiągnięty ze względu na niższe niż zakładane parametry śluz, a także wybudowanie jedynie 6 z 18 planowanych stopni wodnych. Usuwanie osypisk w korycie rzeki i zamulenia awanportów śluz wymaga stałych nakładów finansowych. Ze względu na ciasny, 250-metrowy promień łuku osi szlaku żeglownego w Krakowie pod Wawelem, trasa spełnia normy zaledwie klasy Ib.

Obecnie droga wodna ma znaczenie ekonomiczne, ekologiczne, turystyczne i edukacyjne. Jej potencjał nie jest jednak w pełni wykorzystywany – służy głównie lokalnemu transportowi piasku i żwiru z likwidacji osypisk oraz kamienia dla celów budowlanych.

Śluza Smolice

Smolice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Zator. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie bielskim.

Na terenie wsi znajduje się stopień wodny wchodzący w skład Drogi Wodnej Górnej Wisły i funkcjonuje elektrownia wodna należąca do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. Tuż poniżej stopnia do Wisły uchodzi Skawa.

Śluza Borek Szlachecki

Łączany – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Brzeźnica. Położona nad Wisłą, na prawym jej brzegu, 220 m n.p.m., na pn.-zach. od Brzeźnicy. Pod względem geograficznym jest to Rów Skawiński będący częścią Bramy Krakowskiej. Obecnie w Łączanach znajduje się stopień wodny wchodzący w skład Drogi Wodnej Górnej Wisły.

Na kanale znajduje się śluza w Borku Szlacheckim. Długość 85 m, szerokość 12 m, spiętrzenie 12,0 m. Czas śluzowania

Kanał Łączański prowadzący do elektrowni w Skawinie oraz mała elektrownia wodna wybudowana przez firmę Skanska, należąca do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica.

Śluza Kościuszko

Stopień wodny Kościuszko – stopień wodny na Wiśle znajdujący się w gminie Liszki, tuż przy zachodniej granicy Krakowa, otwarty w 1990 roku.

Most nad stopniem wodnym ma 183,6 metra długości i 24,8 metra szerokości. Ma 5 przęseł. Przez most przeprowadzona jest zachodnia obwodnica Krakowa w ciągu autostrady A4 (E40).

Na hydrotechniczne elementy stopnia wodnego składają się trójprzęsłowy jaz (szerokość przęsła 32 metry), śluza dł. 190 m, szer. 12 m, wys. podnoszenia 3,7 m, spad 4,4 metra, zapora ziemna, sterownia, przepławka dla ryb oraz mała elektrownia wodna (o mocy 3 MW). Stopień wodny Kościuszko jest jednym z elementów kaskady Górnej Wisły – poprzedza go stopień wodny Łączany, a kolejnym jest stopień wodny Dąbie.

Śluza Dąbie 80,80 km.      Stopień wodny na Wiśle znajdujący się w Krakowie na Dąbiu, zbudowany w latach 1957-61. Most nad stopniem wodnym zbudowano w roku 1966. Stoi na 10 przęsłach, ma 230 metrów długości i 13,4 metra szerokości. Łączy krakowskie dzielnice Grzegórzki (ul.Ofiar Dąbia i Podgórze (ul. Stoczniowców). Na moście w każdym kierunku prowadzi po 1 pasie ruchu samochodowego, a po bokach znajdują się chodniki dla pieszych.

1

2

3

Śluza Przewóz.  92,60 km.

Dopływa się do niej lewą odnogą rzeki. Da się ją pokonać, nie jest to jednak proste ze względu na niski poziom wody. W śluzie należy podnieść miecz i ster, po spuszczeniu wody jest zbyt płytko. Wymiary konstrukcji: 85 x 12 m, spad: 3,7 m.

1

Przewóz, śluza; poniżej z reguły wody jest zbyt mało by ze śluzy wypłynąć: progi wewnętrzny i zewnętrzny dolnych wrót tuż pod powierzchnią wody, z niewielkim przelewem, w dolnym kanale śluzy kamieniste mielizny wystające nad powierzchnię wody aż do połączenia z rzeką; wystarczająca ilość wody z reguły wtedy, gdy pracuje elektrownia, znajdująca się kilkaset metrów na prawo od śluzy patrząc ze strony górnej wody; koniec skanalizowanego odcinka Wisły, odtąd rzeka o dość silnym nurcie płynie głębokim korytem, uregulowana przez tamy, szeroka na kilkadziesiąt metrów.

2

3

4